İğne Oyası

Ayşenin İğne Oyaları Modelleri

Ayşenin iğne oyaları ile yapacağınız harika bir modeli sizlerle paylaşmak istiyoruz. Zarif ve gösterişli olan bu model yazma kenarlarını süsleyerek günlük kullanıma uygundur. Dört farklı rengin kullanıldığı menekşe iğne oyası modeli ister namaz başörtülerinde isterseniz de tülbent kenarlarında kullanılabilir.

Ayşe hanımın bizlerle paylaştığı bu örnek el işlerini kendine hobi edinmiş bayanlara oldukça yardımcı olacak. İğne oyasına başlayanların merak ettiği menekşe iğne oyası sizler için adım adım anlatılmaktadır.

Ayşe’nin İğne Oyası Menekşe Modeli Yapımı

 • İki katlı ve üç yapraklı menekşe modeli için lila, mor, sarı ve siyah renkli olmak üzere 4 farklı ip rengi kullanacağız.
 • Model için ilk olarak üç yapraklı kısımdan başlıyoruz. İpi parmağımıza bir kere dolayalım ve birleşim yerinden sabitleyelim. Parmağımız ipte iken 6 adet zürafa yapalım.
 • Elimizde kısa kalan ipi çekelim ve yuvarlak şeklinde sıkı bir orta yapalım ve yaptığımız zürafanın içerisine batalım.
 • Zürafanın içine bir adet daha zürafa yaparak artırma yapalım. Ardından yandaki zürafaya geçelim. Dipteki 6 adet zürafanın ikincisine bir zürafa daha yapalım. Bu sayede iki adet zürafayı ikinci sırada 3 adet olarak artırmış olduk.
 • Yaprağımızı büyütmek için her sırada başta ve sonda olan zürafaların içine batarak artırma işlemi yapalım. Bu zürafalar 7 adete kadar arttığında ise eksiltme yapmak için başta ve sonda olan zürafaları artırmadan direk zürafanın içine batıp devam edelim.
 • Tepe kısmında 3 adet zürafa kalana dek eksiltme yapalım. Yaprak bittiğinde ipi keselim ve dipte yaptığımız zürafalara yeni bir ip rengi ile başlayalım.
 • Yukarıda ki gibi iki zürafa artırma ile başlayalım ve başta sonda olan zürafalara batarak menekşe yapraklarını çoğaltalım. Yine 7 zürafa olduğunda eksilterek tepe kısmında 3 adet kalana kadar 3 yaprağı da tamamlayalım.
 • Menekşe iğne oyası yapımı için yaprakları tamamladık. Bu yaprakların sıkı durması için aradan ip geçirerek tamamlayalım.
 • Üst katı tamamladık, şimdi ise ikinci kısma geçelim. Alt tarafta 2 yaprağı yapmak için farklı bir ip rengi alalım.  İpi işaret parmağınıza dolayın ve birleşim kısmından düğümle sabitleyin. Aynı şekilde yukarıda ki yaprak gibi ancak 2 adet olacak şekilde zürafaları artırıp azaltarak bu yaprakları da yapalım.
 • Tamamlanan motifleri birbirine birleştirmek için iki yapraklı motif üç yapraklı motifin altında olacaktır. Orta göbeklerinden sıkı bir düğüm ile birleştirin.
 • Her bir yaprağın içine siyah ip ile üçer adet damar yapın. Ortasında ki tohum için ise sarı ipi kullanın. İğne ile ortaya batın ve ipi 40 kez sarın. Sardığınız ipi sıkıştırarak motifin tersinden düğüm ile sabitleyin.

Resimlerin üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz.

En güzel iğne oyası modellerinin devamının gelmesini veya istediğiniz bir modelin ismini yazarsanız sizler için anlatımını yapabiliriz.

Bir önceki yazımız olan 2020 İğne Oyası Modelleri başlıklı makalemizde 2020 igne oyaları, 2020 igne oyası modelleri ve 2020 İğne Oyası Modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Bu modeller gerçekten çok güzel bir tanesini yapmaya başladım, yeni paylaşımlarınız olursa igne oyaları hakkında takip etmek isterim. Çok teşekkür ederim.

 2. ayşenin igne oyalarını sürekli takip ediyorum çok güzel modeller veriyor ve yapılması gerçekten kolay oluyor. sizde bu bilgileri paylaştıgınız için teşekkür ederim.

 3. çok güzel modeller var bende torunum için yapıyorum, ayşe hanımın igne oyası modelleri gerçekten çok farklı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu