İğne Oyası

En Güzel İğne Oyaları

En Güzel İğne Oyası Modelleri

Zarif ve en güzel iğne oyaları ile siz de çeyizlik örnekler hazırlayabilir, bu örnekleri eşe dosta hediye edebilir ya da gelir elde edebilirsiniz. Yazma kenarlarına yapılan ve havlu kenarı gibi tekstil ürünlerine işlenen bu oyalar evlenecek kızların çeyizlerinde olmazsa olmazlar arasındadır. Siz de iğne oyası işlemeyi biliyorsanız beğendiğiniz modelleri yaparak yepyeni oyalar ile tanışabilirsiniz.

Namaz başörtüsü kenarı, yastık kenarı, pike kenarı, iğne oyası peçeteler hatta fular gibi giysilere dahi iğne oyaları yapabilirsiniz. Sık yapılan iğne oyaları arasında kelebekli, çiçekli, boncuklu, fiyonklu modeller yer almaktadır.

Yapraklı Pırpırlı İğne Oyası Yapımı

Öncelikle yeşil ip ile başlıyoruz. 4 adet zürafa çekiyoruz ve son yaptığımız zürafaya batarak geri dönüyoruz. Buraya bir yaprak oluşturacağız. O nedenle 1 adet pırpır yapıyoruz. Tekrar aşağıya dönerek ikinci pırpıra batıyoruz.

Düğüm ortaya gelecek şekilde ayarlanmalıdır. Sinek kanadından yaprağı yaparken düğüm tam ortasına gelmelidir. Bu şekilde 5 adet pırpır ve 4 adet düğüm ile kanadı tamamlıyoruz.

Arasına 5 adet zürafa yapıyoruz ve 6. Zürafayı yaparak son yapmış olduğumuz zürafadan geriye dönerek yaprağımızı yapıyoruz. Yeşil kısmını bu şekilde yaparak tamamlıyoruz. Şimdi iğnemize farklı renk bir ip alıyoruz ve ilk baştaki zürafaya batarak düğüm atıyoruz. Burada lila rengi ip tercih edilmiştir.

Küçük pırpırın içine iğne ile batıyoruz ve düğüm atıyoruz. Geriye dönerek ipin içine batıyoruz ve iğnenin arkasında ki ipi içinden geçirip düğüm yapıyoruz.

Yine aynı yere gelerek batıyoruz ve düğümün yanına gelecek şekilde pırpır yapıyoruz. Sonra bir sonraki yeşil renkli pırpırın ikinci sırasına batıyoruz. Yapmış olduğumuz zürafaya batarak aynı işlemi uyguluyoruz. 4 adet pırpırı tamamlıyoruz.

Ortada ki yeşil zürafaya batarak aşağıya dönüyoruz ve tekrar minik pırpıra batarak diğer tüm yeşil renklere bu pırpırları yapıyoruz.

Farklı bir ip rengine geçiyoruz ve en son yaptığımız zürafanın içine batarak düğüm atıyoruz. Üst kısma bir göbek ya da bir zürafa oluşturuyoruz. Yapmış olduğumuz zürafaya batarak geri dönüyoruz. Buraya birinci pırpırımızı yapıyoruz. Bu pırpırları da 5’e tamamlıyoruz. Üst kısımda ki pırpırları yaparak yapraklı pırpırlı iğne oyası modelini tamamlıyoruz.

Bir önceki yazımız olan İğne ve tığ işi oda takımları başlıklı makalemizde Çeyizlik oda takımı modelleri, en güzel dantel oda takımları ve İğne oyası zarif oda takımı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu