İğne Oyası

İğne Oyası Çan Modeli Yapılışı – Zil Modeli

İğne Oyası Çan Modeli

İğne oyası diğer tüm el işleri içerisinde görünüm olarak en kibar ve en çok el emeği harcanan el işlerinin başında gelir. Hanımlar kendileri için veya kızlarının çeyizleri için el emeği göz nuru iğne oyası modelleri çıkartmaktadır. Bir iğne ve iplik ile mükemmel motifler desenler ortaya çıkartabilirsiniz.

Bu tamamen sizin maharetli ellerinize kalmıştır. Kendi aile bireyleri için iğne oyası modelleri yapan hanımların yanı sıra bunu aile bütçesine katkıda bulunmak amacıyla yapan hanımlarında sayısı oldukça fazladır. İğne oyası ile güzel desenler ve modeller çıkartmak emek ve oldukça sabır gerektiren bir durumdur.

Bu yazımızda iğne oyası modelleri arasında en çok beğenilen ve tercih edilen iğne oyası çan modeli , diğer adı ile iğne oyası zil modelinin yapılışı hakkında sizlere resimlerle birlikte yazılı olarak anlatımını yapacağız. Eminim bu modeli öğrenmek için ve yapmak için sabırsızlanıyorsunuzdur. Haydi o zaman başlayalım…

İğne Oyası Çan- Zil Modeli Yapılışı

 1. Başlangıç olarak parmağımızın üzerine seçtiğimiz içimizi alarak halka yapıyoruz ve ipimizi biraz fazla bırakıyoruz.
 2. Yaptığımız halkamıza çok büyük olmayacak şekilde 13 adet zürafa yapalım. Zürafaları yaptıktan sonra fazlalık bıraktığımız ip ile zürafaları sıkıyoruz.
 3. Fazla bıraktığımız ipi pipet yardımı ile birleştirelim ve zürafa yaparak dönelim. 3-5 sıra bu şekilde yaptıktan sonra yuvarlak şeklimiz oluşmaya başlayacaktır.
 4. Zürafaları yaparken dikkat edelim ve gevşek olmayacak şekilde sıkıyoruz ve 13 sıra tamamlanana kadar zürafa ile dönüyoruz.
 5. Zürafaları yaparken 10.sıradan sonra biraz daha gevşek yapıyoruz. 13. sıranın oyasını yaptıktan sonra uçtaki zürafalara birer pipet yapıyoruz.
 6. Şimdi yaptığımız parçadan farklı renkte bir iple bir daha örüyoruz. Yaptığımıza parçadan sonra yeşil renk ipimizi elimize alıyoruz ve parmağımızla başta olduğu gibi halka yapıyoruz ancak bu kez parmağımızın etrafından 7 kez döndürüyoruz.
 7. Parmağımızı çıkartmadan yapmış olduğumuz halkalarımıza alttan geçerek sıkı bir düğüm yapıyoruz. Örmüş olduğumuz çanın içinden ölçü alarak halkaların büyüklüklerini ayarlıyoruz.
 8. 7 katlı halkamızın ucuna üçlü pipet yapıyoruz. Yaptığımız yeşil halkayı çanımızın içerisine yerleştiriyoruz. Yaprakları da yine aynı şekilde zürafalarla yapıyoruz,yaprakları da istediğiniz şekilde yapabilirsiniz.

Evet sevgili hanımlar yazımızın sonuna geldik. Bu yazımda sizlere elimden geldiğince iğne oyası çan modeli hakkında detaylı anlatım yapmaya çalıştım. Umarım anlatımdan memnun kalıp istediğiniz modeli çıkartmışsınızdır. Aşağıda yapmış olduğumuz modelin resimleri mevcuttur detayları oradan inceleyerek takıldığınız yerlerde yardım alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. El işi ile uğraşanlariniz varsa gerçekten evinizde kullanabileceğiniz pratik ve kullanışlı iğne oyası modelleri burda gösteriliyor evinizi hoş tutmak için çok iyi bir yol

 2. İğne oyası yapılışı daha önce hiçbir yerde görmedim ilk defa bu sitede gezerken gördüm çok tatlı durmuyomu?

 3. Cok guzel bir uygulama herkese tavsiye ederim cok ideal orgu ormek isteyenler buradan tavsiye alarak dorgu orebilirler bu uygulamayi cok sevdim sizlerede tavsiye ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu