İğne Oyası

İğne Oyası Modelleri Boncuklu

En güzel el sanatlarından birisi olan iğne oyaları yemeni, yazma, fular, tülbent gibi eşyaları süslemek için kullanılmaktadır. İğne oyası modelleri boncuklu tasarımları ile dikkat çekmekte ve pek çok yörede bu örnekler tercih edilmektedir.

Kimileri bu el işlerini hobi amaçlı yaparken kimileri de kar elde etmek için yapmaktadır. Hangi amaçla yapılırsa yapılsın ilgi gören bu oyalar bohçaları, hediyelik eşyaları ve çeyiz sandıklarını doldurmaktadır.

Çiçekli boncuklu iğne oyaları tek renk ip ve çeşitli renkteki boncukları kullanarak yapılan çok özel el işçiliğinden bir tanesidir. Aynı şekilde tahta boncuklu iğne oyası modelleri de daha çok etnik tarzı yansıtan ve doğulu kadınların sevdiği türden modellerdir.

Yazma kenarları süslemesi yapılırken süslü örnekler arayanlar farklı renkte ki boncukları kullanarak bu yöresel türdeki motiflere yer verebilir.

Tahta Boncuklu İğne Oyası Modeli

Boncuklu iğne oyaları arasında o kadar çok model var ki hangisini sizinle paylaşsak bir türlü karar veremiyoruz. Ama en çok tercih edilen tahta boncuklu iğne oyası bu yılın favorileri arasında.

Yapılışı oldukça kolay olan ve bakıldığında göze çarpan bu model için öncelikle renkli tahta boncuklar satın almalısınız. Beyaz tülbent kenarına işlenen bu oya için ilk olarak bir sıra zürafa çekin. Üst sıraya geçtiğinizde yine aralara 3 adet zürafa yapın.

Ardından 1 adet yuva yapın ve üzerine de 1 adet pırpır örneği işleyin. Pırpır üzerine batarak bir önceki sinek kanadına geçiş yapın. Satın aldığınız küçük tahta boncuktan bir adet alın ve iğneyle ipe geçirin, boşluğa düğümleyerek sabitleme yapın.

Tekrar aşağıda ki yuvaya inerek bu yuva içine 1 adet daha pırpır ekleyin. Pırpır içine batın ve aşağı inerek yukarıdaki gibi sinek kanadını yerleştirin. İğne oyası boncuklu modelin bu adımlarını tekrarlayarak devam edin. Ardından sinek kanadı ile ilk yaptığınız motifin pırpırını birbirine bağlayarak tüm kenarları bu şekilde tamamlayın.

Boncuk kullanılarak yapılan yazma kenarı örnekleri o kadar fazla ki sizle yalnızca göze çarpan modelleri ve en çok arananları paylaşmak istedik. Siz de evde kendinizin tasarladığı boncuklu iğne oyası modellerini bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Çiçekli İğne Oyası Modelleri başlıklı makalemizde çiçekli çıtı pıtı iğne oyası modeli, Çiçekli Çıtı Pıtı İğne Oyası Modeli Yapılışı ve çiçekli iğne oyaları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu