İğne Oyası

Tülbent İğne Oyaları 2020

Temizliği simgeleyen beyaz tülbentler tığ işi ya da iğne oyaları ile süslenmekte ve sıralı oyalar ile daha da zarif hale getirilmektedir. Tülbent iğne oyaları 2020 yılında yine birbirinden hoş örnekleri sayesinde geleneksel nakışlar arasında en çok tercih edilenler arasında.

İğne oyası tülbentler gelecek nesillere aktarılan sandık çeyizlerinin olmazsa olmazlarıdır. Her yaşta beğeni toplayan bu el işçiliği tasarımlar genç kızların çeyizlerini de süslemektedir.

Hem kullanışlı hem de şık olan bu modeller sezonun en trend tasarımları ile bu yazımızda bir araya gelmiştir. Yapımı uğraştırıcı olan iğne oyaları beyaz renkli tülbentlerin kenarlarına yapılarak kullanılabilir. Ya da tek renk tülbent kumaşlarına da işlenebilmektedir.

Yeni çıkan tülbent iğne oyaları arasında firkete ile yapılan ve daha sonra tülbent kenarına eklenen fiyonklu iğne oyası motifini inceleyeceğiz.

Fiyonklu İğne Oyası Kenarı Nasıl Yapılır?

2 sıra ve 4 farklı ip renginden yapılan fiyonklu iğne oyası modeli kolaylıkla öğrenebileceğiniz bir modeldir.

Bu modelde ara kısmına 11 adet sinek kanadı ve 3 adet boş zürafa yapılmıştır. Ardından 4. Zürafa üzerine fiyonkların takılabileceği sinek kanatları yapılmıştır. Burada kullanılan zürafalar ara için yapılanlara göre biraz daha büyük olacaktır. Fiyonklar için ise toplam 3 adet sinek kanadı yapmak gereklidir. Bu örnek tüm tülbent kenarına boylu boyunca tekrarlanarak yapılmaktadır.

Sonrasında diğer kat için 3 adet fiyonk oluşturmak gereklidir. Fiyonk yapımında ise bir adet çengelli iğne kullanılacaktır. Eğer elinizde küçük bir firkete varsa bu fiyonkları onunla da yapabilirsiniz. Çengelli iğnenin uçları arasına ipi 12 kez sarıyorsunuz. Bu şekilde fiyonkları oluşturup sinek kanadının üzerine çengelli iğneden çıkarmadan sabitleme yapıyorsunuz. Bu durumda iken fiyonk üzerine 1 adet pırpır ve onun üstüne de yan yana gelecek şekilde 3 adet pırpır yapıyorsunuz. Her bir fiyonk farklı renklerden tasarlanırsa örneğimiz çok daha dikkat çekici olacaktır. Burada ki modelde pembe, beyaz ve sarı renkli fiyonklar tercih edilmiştir.

2020 iğne oyası tülbent modelleri içerisinde her zevke uygun modeli bulabilir ve sizin için derlediğimiz farklı oya örneklerine de göz gezdirebilirsiniz. 

Bir önceki yazımız olan Püsküllü İğne Oyası başlıklı makalemizde havlu ve tesbih, Püsküllü İğne Oyası ve Püsküllü İğne Oyası anlatımı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu