Örgü Modelleri

Amigurumi Örgü Bebek Modelleri Anlatımlı

Bu yazımızda amigurumi bebek yapımından bahsedeceğiz. Amigurumi bebek yapımına yeni başlayanlar ve öğrenmek isteyenler için detaylı bir anlatım yapmak istedik. Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz amigurumi japonca bir kelimedir. Amigurumi tığ ile görülmüş ve içi pamukla doldurulmuş bebek anlamına gelmektedir.

Tığ ile yapılan yani el emeği ile hazırlanan amigurumi örgü oyuncak bebekler çocuklar tarafından çok sevilmektedir. Aileler mümkün olduğunca bu bebekleri tercih ederler. Bunun sebebi ise sağlıklı olmasıdır.

Amigurumi en güzel bebek
Amigurumi en güzel bebek

Amigurumi bebeklerde herhangi bir plastik veya kimyasal malzemenin bulunmamasından dolayı tercih sebebi olmaktadır. Özellikle son dönümlerde kalitesiz plastiklerden yapılan ve kimyasal madde içeren oyuncaklardan ziyade bu el emeği oyuncak bebekler tercih edilmektedir.

Kendi çocuklarımıza, yakın arkadaş veya akrabalarımızın çocuklarına bir hediye almayı düşündüğünüzde akla ilk gelen şey hiç şüphesiz oyuncaktır. Ancak bu hediye oyuncakları alırken sağlıklı olup olmadıklarına da dikkat etmeliyiz.

Amigurumi tatlı bebek
Amigurumi tatlı bebek

Kalite oyuncak almak istediğinizde bazen aile bütçenizi aşmanız gerekebilir. Kalitesiz olmasından dolayı ucuz olan oyuncaklar ile çocuklarımızın sağlığını tehlikeye atıyor.

Bütçenizi zorlamadan hem sağlıklı hemde hatıra olarak kalabilecek örgü bebekleri kendi el emeğinizle yapabilirsiniz.

AMİGURUMİ NASIL YAPILIR?

Amigurumi bebekleri hangi ipten örülür ?

Amigurumi bebek yapımına yeni başlayacak olan bayanların aklına gelen ilk soru ise hangi iple yapılacak olmasıdır. Amigurumi örgü bebek yapmak için her türlü yünü kullanabilirsiniz ancak kullanacak olduğunuz ipin çok ince olamamasına dikkat etmelisiniz. İnce yün kullanırsanız eğer örerken oldukça zorlanırsınız.

Şirin amigurumi örgü oyuncak
Şirin amigurumi örgü oyuncak

Amigurumi oyuncak bebek için gereken malzemeler

Amigurumi örgü oyuncak bebek yapmak için gerekli malzemeleri size en yakın tuhafiye ürünleri satan mağazalardan temin edebilirsiniz. Dilerseniz bu malzemeleri online alışveriş sitelerinden de alabilirsiniz.

Amigurumi için çok kalın olmayacak bir tığ ve tığa uygun bir yün almalısınız. Amigurumi örgü bebek yapımında çok fazla ilmek atılması gerektiğinden size yardımcı olması için ilmek işaretleyici alırsanız işiniz biraz daha kolaylaşır.

Ayrıca bebeğin yapım aşamasında size birden fazla iğne bebeğin içini doldurmak için elyaf veya pamuk lazım olacaktır. Son olarak örgü bebeğiniz için amigurumi gözleri almalısınız.

Amigurumi örgü oyuncak bebek
Amigurumi örgü oyuncak bebek

Amigurumi nasıl yapılır?

Aslında amigurumi oyuncak bebek yapımı sanıldığı kadar zor değildir. Genel olarak tığ ile sık iğne tekniği kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra yaptığınız bebeğin şekline göre yeri geldiğinde arttırma ve eksiltme yapmanız gerekecektir.

Amigurumi ilmek kaydırma nasıl yapılır?

Amigurumide ilmek kaydırma için ilmeğin içine batıp ilmek çıkartılır ve direkt olarak geçilir. İlmek kaydırma diğer farklı örgü çeşitlerinde de kullanılan bir yöntemdir.

Amigurumi sık iğne nasıl yapılır?

İlmeğin içine batırıp ilmek çıkarttıktan sonra tekrar tığa ip dolayıp iki ilmeği beraber örmeniz gerekiyor. Bir ilmek tığda zaten vardı, bir ilmeği de siz çıkartıyorsunuz.

Amigurumi bitirme nasıl yapılır?

Amigurumi bitirildiğinde genellikle ipi kesme ve içinden çıkartarak saklama şeklinde yapılır. Her ilmek içinden ip geçirilerek ip sıkıca çekilir ve fazla kısım kesilir.

Bir önceki yazımız olan Bebek örgü şapka ve bere modelleri 2020 başlıklı makalemizde 2020 bebek bere modelleri, 2020 erkek bebek bere modelleri ve 2020 örgü bere modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu